Pénzügyek okosan
“Van, aki azért jön hozzánk, mert van pénze. Van, aki azért jön hozzánk, mert nincs pénze” – mondta a narrátor 40 évvel ezelőtt, az egyik legnagyobb hazai bank reklámfilmjében. A lényeg mit sem változott. A megfelelő pénzügyi döntésekhez szükséges tudás lehetővé teszi, hogy kontroll alatt tartsuk anyagi helyzetünket és hosszú távon biztosítsuk jólétünket, megélhetésünket. Sajnos hazánkban a nincs értékelhető pénzügyi edukáció, pedig fontos lenne már gyermekkorban, az iskolákban elsajátítani az alapokat.
A pénzügyek rejtélyes világa
Amikor pénzügyi ismeretekről beszélünk, nemcsak arról van szó, hogy gondosan vezetjük a bevételeinket és kiadásainkat. Na persze ez is beletartozik, de ennél jóval többről van szó.
A pénzügyi ismerek alappillére a pénzügyi tervezés. Ez a jövőbeli anyagi biztonságunk és stabilitásunk megteremtésének alapja. Ez a folyamat segít abban, hogy reális pénzügyi célokat tűzzünk ki és hatékony stratégiát alakítsunk ki ezeknek a céloknak az elérésére. Miről is van szó pontosan? Eláruljuk…
Pénzügyek okosan: Érdemes előre tervezni!
A tudatos pénzügyi tervezés több fázisból áll, amelyeket érdemes megfogadnunk és életünk alapvető részévé tenni.
Határozzuk meg a célokat:
Tisztázzuk hosszú és rövid távú pénzügyi céljainkat, legyen szó megtakarításról, adósságrendezésről vagy nyugdíjtervezésről.
Jelenlegi pénzügyi helyzet felmérése:
Értékeljük bevételeinket, kiadásainkat, megtakarításainkat és adósságainkat, hogy átfogó képet kapjunk a jelenlegi pénzügyi helyzetünkről.
Költségvetés készítése:
Alakítsunk ki egy megvalósítható költségvetést, amelybe belekalkuláljuk jövedelmünket és kiadásainkat. Fontos csökkenti a felesleges kiadásokat és ezzel párhuzamosan növelni a megtakarításokat.
Vészhelyzeti alap létrehozása:
Hozzunk létre egy alapot, amely legalább 3-6 hónapnyi kiadásunkat fedezi, biztosítva a pénzügyi rugalmasságot váratlan helyzetek esetén.
Adósságkezelési terv:
Dolgozzunk ki egy stratégiát meglévő adósságaink kezelésére. A magas kamatozású tartozások élvezzenek előnyt, ezeket érdemes minél előbb visszafizetni.
Befektetési stratégia:
Keressük a befektetési lehetőségeket, amelyek megfelelnek kockázattűrésünknek és segítenek elérni pénzügyi céljainkat.
Ha a felsorolt lépéseket betartjuk, akkor a pénzügyi tervezés folyamata nemcsak átláthatóbb és kezelhetőbb lesz, de segít a tudatos és célirányos pénzügyi döntések meghozásában is. Persze tudjuk… Könnyű beszélni róla, de sokkal nehezebb megvalósítani. De épp ilyen helyzetekben érdemes pénzügyi tanácsadóinkhoz fordulni.
Megtakarítási stratégiák: hogyan spóroljunk?
A pénzügyi tudatosság (pénzügyek okosan) elengedhetetlen feltétele a megtakarítás. Ez nemcsak a váratlan kiadások fedezésére szolgál, de a jövőbeli pénzügyi célok – például nyugdíj, lakásvásárlás, tanulmányok fedezése vagy utazás – elérésében is segít.
A megtakarítást úgy tudjuk maximalizálni, ha betartjuk a saját magunknak beállított költségvetési keretet és a minimumra csökkentjük a felesleges kiadásokat. A megtakarítás elérésnek többféle módja is van. Lássuk!
Fektessük be a pénzünket!
A befektetés egyik alapvető célja, hogy növelje megtakarításainkat és védelmet nyújtson az inflációval szemben. Kezdő befektetőknek ajánlatos alaposan megismerni a részvények és kötvények világát, valamint az egyéb befektetési lehetőségeket.
Fontos, hogy releváns elvárásaink legyenek a hozamokkal és a kockázatokkal szemben, ez a kettő ugyanis kéz a kézben jár. A magyarázat egyszerű: a magasabb hozammal járó befektetések általában nagyobb kockázattal járnak. Ezért érdemes inkább olyan befektetést választani, ami stabilabb, kiszámíthatóbb hozamot ad, még akkor is, ha kevesebb pénzre számíthatunk a kockázatosabb lehetőségek esetén.
Hosszú távon egyáltalán nem mindegy, hogy kevesebb pénzt kapunk ugyan, de azt stabilan, vagy többet, ám megvan az esély a befektetett pénz elveszítésére.
Tervezzünk a nyugdíjas évekre!
Sosincs elég korán a nyugdíjas éveinkre gondolni. A korai nyugdíjtervezésnek köszönhetően felkészülten nézhetünk majd szembe az idősebb korral járó pénzügyi kiadásokkal, például a számlák befizetésével, a gyógyszerek megvásárlásával, vagy az esetleges orvosi kezelések költségeivel. Ma már rengeteg nyugdíjalapú megtakarítási számla létezik, amelyek hozzásegítenek az időskori pénzügyi biztonsághoz. Ilyenek például a nyugdíjpénztárak vagy az önkéntes nyugdíj-megtakarítási számlák.
Fogalmazzuk meg a célokat!
A világosan meghatározott pénzügyi célok sokat segítenek a pénzügyi tervezésben és motivációt adnak a megtakarítások eléréséhez. Legyen szó lakásvásárlásról, gyermekünk oktatásának finanszírozásáról vagy egyszerűen csak az anyagi függetlenségről, a célok meghatározása minden esetben elengedhetetlen a pénzügyi sikerhez.
Bővítsük az ismereteinket!
Pénzügyi ismeretek nélkül nem tudunk megfelelő döntéseket meghozni. Ezért fontos a folyamatos tanulás és tájékozódás, hogy értsük a piac változásait, és azok hatását a személyes pénzügyeinkre, ezáltal az életünkre is. Pénzügyi ismereteink nem csupán a megélhetésben segítenek, hanem az anyagi helyzetünk stabilitásának, így a nyugodt mindennapok megteremtésének alapjaiban is.
A pénzügyi biztonság a legfontosabb
Legyen szó megtakarításról vagy befektetésről, senki sem szereti kockáztatni a pénzét. A Bankárnet pénzügyi tanácsadói segítenek kiválasztani a legjobb befektetési lehetőségeket az elérni kívánt célokhoz. Emellett felvilágosítást adnak a felmerülő kockázatokról és a várható hozamokról is. Számunkra fontos, hogy ügyfeleink biztonságban tudhassák a megtakarításaikat és elérjék a pénzügyi biztonságot.